Nový pohled na krátkozrakost – krátkozrakost jako sociální problém IV

ODCHLÍPENÁ SÍTNICE

Odchlípená sítnice je onemocnění oka, které vede ke snížení kvality zraku, v mnohých případech až k oslepnutí. Toto onemocnění se může objevit náhle nebo postupně s typickými příznaky.

Existují tři typy odchlípnuté sítnice:

  • Rheumatogenní typ je nejčastější příčinou odchlípení sítnice. Důvodem je stárnutí tkání. S přibývajícím věkem gelovitý sklivec, který vyplňuje 2/3 vnitřku oka, mění konzistenci, zkapalňuje, nebo se zmenšuje. S věkem může docházet ke stavu, že se sklivec odlučuje od vnitřních vrstev obalu oka, tj od sítnice. Většinou tento proces probíhá bez komplikací. Někdy se však stane, že se sklivec neodloučí hladce, ale s tahem odchlípení s sebou táhne sítnici, až dojde k jejímu protržení. Pod tu se pak dostává zkapalněný sklivec, který způsobuje další poškození.
  • K trakčnímu odchlípení sítnice dochází v případě, že se na povrchu sítnice vytváří jizevnatá tkáň, která způsobuje její odtažení a/nebo odtržení od spodních vrstev. Jizevnaté tkáně se vytvářejí například u diabetu z důvodu praskání cévek vytvářených neovaskularizací.
  • Exsudativní odchlípení sítnice vzniká z důvodu hromadící se metabolitů a tekutiny pod sítnicí, ve které nejsou žádné trhliny. Může být způsobeno věkem podmíněnou makulární degenerací, poraněním oka, nádory nebo zánětlivými poruchami.

U krátkozrakosti může docházet k jakémukoli typu odchlípení. Sítnice je vystavena vyššímu až vysokému napnutí, snížené oxidaci, řídnutí tkáně a jejímu křehnutí. V ohrožení jsou i cévy a tkáně pod sítnicí. Důležitá je tedy prevence nárůstu krátkozrakosti a pravidelné kontroly!

Základem včasného řešení akutního stavu je vyhledání pomoci při prvních projevech – náhlé rozmazané vidění, vidění „jako přes vodu“ a hlavně „padající saze“!

Přejít nahoru