Měkké čočky – doplněk brýlových čoček MiYosmart

Měkké kontaktní čočky pro řešení nárůstu krátkozrakosti – vhodný doplněk k brýlím

Předcházet vývoji krátkozrakosti lze mnoha způsoby. V předchozích příspěvcích jsme zmiňovali ortokeratologické čočky a brýlové čočky MiYosmart. Mezi tyto speciální korekční prostředky patří i měkká kontaktní čočka se stejnou úpravou, tedy úpravou, která řeší tvorbu obrazu na sítnici tak, aby obraz nebyl plošší než sítnice. To je totiž jeden z důvodů, proč krátkozrakost narůstá. A je to také parametr, který lze ovlivnit.

Vzhledem k tomu, že kontaktní čočky „sedí“ na povrchu oka a pohybují se s okem, mají oproti brýlím přirozenou výhodu v tom, že jsou schopny vytvořit žádoucí profil periferního zaostření ve všech směrech pohledu.

První typ měkkých kontaktních čoček, u kterých bylo prokázáno, že poskytují efekt kontroly krátkozrakosti, nebyl ve skutečnosti určen pro děti. Tyto typy kontaktních čoček byly určeny pro osoby starší 45 let, kteří mají problém se zaostřením na blízko (to je normální fyziologický vývoj zraku). Ukázalo se ale, že úpravou, resp. zohledněním šířky zornice a konkrétní změnou dioptrie v periferii, lze těmito čočkami docílit snížení nárůstu krátkozrakosti.

V současné době existuje, stejně jako u jiných korekčních prostředků, řada různých designů. Princip a účinek jsou však stejné. Centrálně je umístěna dioptrie pro dálku a v periferii jsou vyrovnávací zóny s požadovaným účinkem na „přiložení“ obrazu na sítnici.

V naší optice tyto čočky doporučujeme jako doplněk k brýlovým čočkám MiYosmart hlavně při sportu. Je totiž třeba zvážit, zda dlouhodobé překrytí rohovky u dětí nebude mít negativní na její kvalitu např. v podobě neovaskularizace (prorůstání cévek do jinak bezcévné rohovky z důvodu jejího špatného okysličení).

Přejít nahoru