Nový pohled na krátkozrakost – Krátkozrakost jako sociální problém

Krátkozrakost je (refrakční) vada zraku, při které se netvoří ostrý obraz na sítnici, ale před ní. Jednoduše si můžeme představit, že oko je moc dlouhé nebo paprsky moc láme. Ostrého obrazu se docílí tak, že se do brýlí vsadí mínusové dioptrie, které chod paprsků optimalizují.  

Při normálním vývoji zraku dochází k tomu, že se děti rodí jako dalekozraké, oko je krátké. S normálním vývojem dítěte roste i oko, až se dostane do normálních anatomických a fyziologických hodnot, kdy není třeba žádnou korekci. V tomto stavu se, za normálních okolností, velikost oka na dlouhou dobu stabilizuje. Pokud ke stabilizaci nedojde a oko i nadále roste, vzniká krátkozrakost.

Paradoxem současné doby je abnormální rozvoj krátkozrakostí v dětském věku, kdy není neobvyklé, že dítě má v první třídě -2D a více. Existují totiž faktory, které růst oka podporují. Tím hlavním je nadměrné zaostřování do blízka podpořené nevhodným osvětlením.

O čem to tedy je? O geometrii obrazu, který vzniká na sítnici. Oko je za normálních okolností kulaté a obraz se do kulata i tvoří. Pokud dochází k zaostřování do blízka, dochází k oplošťování obrazu. Jeho periferie není ostrá, což krátkodobě nevadí. Při čtení se zmenšuje oblast zaostření. Nicméně, jelikož sítnice je nervová tkáň, chce být dokonalá a vytvářet dokonalý obraz. Proto při dlouhodobém zatížení začne periferii vnímat. Pak se snaží dotáhnout obraz k dokonalosti, čímž dochází k nárůstu délky oka. Tento proces však nekončí, pokud jsou dávány podněty. Znamená to, že při nadměrném zírání do blízka (mobilní telefony, tablety, počítače) jsou neustále vytvářeny podmínky k tomu, aby se oko „natahovalo za obrazem“. Přičteme -li růstové faktory, které souvisí s vývojem dítěte a růstem, dosahujeme velmi nebezpečné kombinace podmínek pro tzv. myopizaci oka, tj. podmínek pro rozvoj krátkozrakosti.

A proč hovoříme o patologii a sociálním problému?

Je statisticky prokázáno, že v roce 2050 bude na planetě 52% obyvatel krátkozrakých. Co si málokdo uvědomuje je, že krátkozrakost však s sebou nese i rizika v poškození zraku ze zdravotního hlediska. Souvisí s makulární degenerací, glaukomem, odchlípenou sítnicí a spoustou jiných diagnóz, což znamená vážné poškození zraku, v mnoha případech až i slepotu. Stačí se pak zamyslet nad tím, kolik osob bude zdravotně postižených, případně odkázaných na pomoc jiných?

Dnes hovoříme o statistikách a v praxi vidíme nárůst krátkozrakých dětí. Kolik z nich drží v ruce mobil? Kolik lidí sedí nepřetržitě 10 a více hodin u počítače? Kolik profesí se dnes bez práce na počítači obejde? 

Přejít nahoru