GLAUKOM
Je statisticky prokázáno, že v roce 2050 bude na planetě 52% obyvatel krátkozrakých. Co si málokdo uvědomuje je, že krátkozrakost s sebou nese i rizika v podobě poškození funkce samotného zraku. Souvisí s makulární degenerací, glaukomem, odchlípenou sítnicí a spoustou jiných diagnóz, což znamená vážné poškození zraku, v mnoha případech až slepotu. Stačí se pak zamyslet nad tím, kolik osob bude zdravotně postižených, případně odkázaných na pomoc jiných?
Glaukom je celkem časté a závažné oční onemocnění, které při zanedbání může končit slepotou. Převážně je způsobený vysokým nitroočním tlakem (NOT), který způsobuje utlačování a odumírání nervových vláken sítnice. Příčinou většiny
glaukomů je, jednoduše řečeno, buď nadměrná tvorba komorové vody nebo snížení jejího odtoku.
U krátkozrakosti dochází k působení NOT z důvodu větší předozadní délky oka. Tím dochází nejen k poškozování nervové tkáně sítnice, ale zároveň k prodloužení oka jako takového.
Existují i jiné teorie vzniku glaukomu, jako například vaskulární teorie, podle které je vznik glaukomu způsoben nebo podpořen oxidační nedostatečností napjatých tkání sítnice, jednoduše řečeno špatným okysličením oka z důvodu vyšších tlaků v napjaté tkáni.
Není zcela jasné, zda krátkozrakost vyvolává glaukom nebo zda glaukom podporuje růst krátkozrakosti. Působení je vzájemné a důsledky pro kvalitu zraku nepříznivé.
Na obrázku je ilustrační foto změny zorného pole u glaukomu.